W ostatnim poście starałam się namówić wszystkich tancerzy do odpoczynku. Uważam bowiem, że jest to niezbędny element życia każdego sportowca. Dziś postaram się zaprezentować temat, który również wzbudza skrajne emocje - ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. A chodzi mi o korzystanie z fachowej pomocy psychologa sportowego. Sama z takiej formy zajęć korzystałam i uważam, że sporo z nich wyniosłam. Oto podstawowe rzeczy, których każdy tancerz może się nauczyć od psychologa sportu:
- budowanie motywacji,
- walka ze stresem,
- odpowiednie planowanie kariery,
- prawidłowe wyznaczanie celów,
- planowanie treningów,
- sztuka komunikacji ze współpartnerem,
- budowanie własnego wizerunku,
- metody relaksacji,
- kreowanie własnej wartości.
Pamiętajcie, że wizyty u psychologa to nie jest żaden wstyd, a wręcz przeciwnie!!! Najlepsi sportowcy zawdzięczają im naprawdę dużo!!! =))
In my last post I really tried to encourage everybody to find some time to relax. I believe it is a very important part of every athlete's life. Today I would like to present another controversial topic, which also provokes different emotions - it has some supporters but also some opponents. And it is working with sport psychologist. I used to meet with one and I think it was worth doing. Here are only main things every dancer could learn from the sport psychologist:
- building of motivation,
- fighting with stress,
- career planning,
- setting aims and goals,
- practice planning,
- communication with dance partner,
- creating of your own image,
- methods of relaxation,
- believing in yourself.
Możesz podać namiary do jakiegoś dobrego psychologa od tańca?
OdpowiedzUsuńProszę o wiadomość na priv! :))
UsuńPopieram!Psychologia sportu to obszerna dziedzina, z której korzystają zarówno trenerzy jak i zawodnicy. Moim zdaniem już młodzi tancerze (a może zwłaszcza oni) powinni od korzystać z jakiegoś rodzaju zajęć związanych z psychologią sportu, emocji i motywacji. Pozwala to lepiej zrozumieć swoje reakcje na stres sportowy, zbudować motywację, pozwala znaleźć najlepsze dla danego stopowca techniki relaksacji albo ulepszyć komunikację między partnerami, w drużynie, w relacji zawodnik- trener. Polecam. Na razie u ns w Polsce zajęcia (choćby grupowe) z psychologiem to rzadkość, choć mam nadzieję, że od czasu kiedy ja skończyłam tańczyć, coś się w tej kwestii ruszyło :)
OdpowiedzUsuń